Offering you a complete choice of products which include gi expanded bird mesh, emerald 10 metal facade mesh, expanded metal mesh walkway, modern metal cladding and galvanized perforated metal sheet.











₹ 25 / sq ftGet Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Thickness | 19 Gauge (1.04 mm) |
| Opening Size | 1 Inch |
| Hole shape | Square |
| Mesh number size | 10 |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Color | Silver |
| Application | Making Grates, Making Frames, Building construction, Fencing, Walkaways |



₹ 120 / Sq ftGet Latest Price
| Thickness | 19 Gauge (1.04 mm) |
| Opening Size | 2 Inch |
| Hole shape | Rectangular |
| Mesh number size | 51-100 |
| Application | Making Frames |






₹ 70 / KgGet Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Thickness | 1mm to 8mm |
People also ask
What is expanded metal mesh used for?
Expanded metal is frequently used to make fences, walkways, and grates, as the material is very durable and strong, unlike lighter and less expensive wire mesh. The many small openings in the material allow flow through of air, water, and light, while still providing a mechanical barrier to larger objects.



₹ 350 / sq ftGet Latest Price



₹ 35 / sq ftGet Latest Price
| Material | Galvanised Iron |
| Hole Shape | Round |
| condition | New |
| Color | Silver |
| Brand | IndoMesh |
Sumit Gupta (Proprietor)
Gupta Metal Mesh
Shop No-221, Main Bazar Ajmeri Gate,, New Delhi - 110006, Delhi, India



