Offering you a complete choice of products which include aluminum perforated sheet ghaziabad, glass wool tissue aluminium perforated sheet, aluminium square perforated sheet, aluminium round perforated sheet, aluminium capsule perforated sheet and aluminium dimple perforated sheet.








₹ 20 / Sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Sq ft |
| Thickness(in MM) | <2 MM |
| Material | Aluminium |
| Holes Type | Square |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Coated |
| Country of Origin | Made in India |










₹ 20 / sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Thickness | 2 mm |
| Hole Shape | Round |
| Hole Size | 2 mm |
| Sheet Size (W X L) | 4 X 8 feet |
| Usage/Applications | Food Industry, Agricultural, Automotive, Construction, Pharma Industry, Architectural |
Using aluminum perforated sheets for acoustic applications is a common and effective practice. These sheets are designed with a pattern of small holes that allow sound waves to pass through, helping to reduce or control noise levels. Here are some key considerations for using aluminum perforated sheets for acoustic purposes:
Material Selection:
Perforation Pattern:
Acoustic Absorption:
Thickness of the Sheet:
Installation:
Testing and Performance:
Application Areas:
Customization:







₹ 70 / sq ftGet Latest Price
| Brand | Indomesh |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Aluminium |
| Holes Type | Square |
| Surface Finish | Coated |
| Color | BROWN |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 70 / sq ftGet Latest Price
| Brand | Indomesh |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Aluminium |
| Holes Type | Slot Hole |
| Surface Finish | Galvanized |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |






₹ 70 / sq ftGet Latest Price
| Brand | Indomesh |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Aluminium |
| Holes Type | Capsule |
| Surface Finish | Galvanized |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |






₹ 70 / sq ftGet Latest Price
| Brand | Indomesh |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Aluminium |
| Holes Type | Round |
| Surface Finish | Galvanized |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |






₹ 70 / sq ftGet Latest Price
| Brand | INDOMESH |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Aluminium |
| Holes Type | Slot Hole |
| Surface Finish | Galvanized |
| Color | SILVER |
| Country of Origin | Made in India |






₹ 78 / sq ftGet Latest Price
| Brand | Indomesh |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Aluminium |
| Holes Type | triangular |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 35 / sq ftGet Latest Price
| Thickness | 8 mm |



₹ 35 / sq ftGet Latest Price
| Hole Shape | Square |
| Material | Galvanized |
| Brand | IndoMesh |
| Condition | New |
Sumit Gupta (Proprietor)
Gupta Metal Mesh
Shop No-221, Main Bazar Ajmeri Gate,, New Delhi - 110006, Delhi, India








