We are a leading Manufacturer of expanded metal grating and heavy duty steel expanded metal from New Delhi, India.




₹ 250 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 500 Kg |
| Material | MS |
| Hole shape | Hexagonal |
| Thickness | 8mm |
| Usage/Application | Construction |
| Shape | Expanded in burfi , hexagonal |
| Size | Upto 2mTr |
| Application | Building construction, Fencing, Making Grates, Walkaways |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | ZINC Coated |
| Brand | Indomesh |
We are offering Expanded Metal Grating to our clients.
Material: Stainless Steel, Low Carbon Steel
Surface Treatment: PVC Coated, Galvanized, Spray Coated
Thickness: 0.5 to 8 mm
Opening In Length: 4.5 to 225mm
Opening In Width: 2.5 to 125 mm









₹ 75 / KgGet Latest Price
| Strand Thickness | 3 mm |
| Short Way Mesh | 10 mm |
| Material Grade | Mild Steel |
| Long Way Mesh | 25 mm |
| Sheet Width | 4 ft |
| Sheet Length | 2500 mm |
| Surface Finish | Galvanized |
| Usage | Filtration Support, Walkway, Security Screen, Fencing, Grating, Machine Guard |
INDOMESH® Heavy Duty Steel Expanded Metal is manufactured from thick steel sheets that are simultaneously slit and stretched to create strong diamond-shaped openings. The raised pattern provides enhanced grip and structural rigidity, making it ideal for load-bearing and industrial applications.
Unlike welded mesh, expanded metal is formed from a single piece of metal — ensuring continuous strength without joints or welds.
KEY FEATURESHigh Load-Bearing Capacity
Anti-Slip Raised Surface
Excellent Strength-to-Weight Ratio
No Welding Points – Single Piece Construction
Durable & Impact Resistant
Cost-Effective Alternative to Grating
Mild Steel (MS)
Galvanized Steel
Stainless Steel (SS 304 / 316)
| Parameter | Details |
|---|---|
| Thickness | 3 mm – 12 mm |
| Strand Width | As per load requirement |
| Opening Type | Diamond (Standard / Custom) |
| Surface Type | Raised / Flattened |
| Sheet Size | 8’x4’, 10’x4’, Custom |
| Finish | Hot Dip Galvanized, Powder Coated, Painted |
Industrial Walkways
Mezzanine Flooring
Stair Treads
Machine Platforms
Security Fencing
Heavy-Duty Guards
Catwalks
At INDOMESH®, we focus on structural performance, precision manufacturing, and durability. Our heavy-duty expanded metal delivers reliability in demanding environments such as factories, power plants, warehouses, and infrastructure projects.
Strong. Safe. Reliable.


Sumit Gupta (Proprietor)
Gupta Metal Mesh
Shop No-221, Main Bazar Ajmeri Gate,, New Delhi - 110006, Delhi, India
